Az első magyar nyelvű önvédelmi könyv
Sok-Natzs: Önvédelem (1906)
Copyright (c) 2024 Mácsár Gábor
This work is licensed under a Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License.
Absztrakt
Úgy gondoltuk, már nem találni újdonságot a múltban született magyar nyelvű, önvédelemmel kapcsolatos magyar monográfiák terén. A Magyar Rendőrségi Sportalmanach2 2018-askönyvtári anyaggyűjtő kutatása során azonban rátaláltunk egy igazi gyöngyszemre, a tanulmányunkban részletesen ismertetendő Sok-Natzs: Önvédelem3 című kiskönyvére, amelyet részben már bemutattunk a 2021-benmegjelent nagymonográfiában.
Áttanulmányoztuk az első szakirodalmat, majd empirikus módon elemeztük azt, továbbá feltártuk a mű gyakorlati hasznait, praktikumait. Megállapítottuk a szerző kilétét, és bemutattuk életeseményeit.4 Végül összegeztük munkájának céljait, és levontuk következtetéseinket.
Jelenleg ez a legkorábbról fellelt kiskönyv a személyes védelemről, vagyis fizikai önvédelemről. A Monori Sportklub kiadványa három kiadást élt meg. A monográfia nem tartalmaz oldalszámozást és irodalomjegyzéket. Fellelhetők benne többek között bothasználati tanácsok, jiu-jitsu-, judofogások, az ökölvívó mozgásforma és más korhű érdekességek, praktikus önvédelmi módok és azok vizuális, rajzos bemutatása. Unikális értékei között említhető meg a medvetámadások kivédésének módszere, illetve a postagalambbal küldött üzenet mint a levéltitok biztos megőrzésének módja. További érdekesség, hogy egy rendőri múltú, egykor a Ludovikán tanult személy jegyezte le és adta közre a könyvecskét. Az író eredeti neve: Sztankó Sándor.
A könyv végén arra is ad útmutatást a szerző, hogy melyek a legegészségesebb sportmozgásformák, és ezek mi miatt tekinthetők egészségmegőrzőnek, vagyis testnevelési összefüggéseket is tárgyal. Konklúzióként és intelemként felhívja a figyelmet, hogy nagyszerű a tudás, de semmiképp sem szabad visszaélni az önvédelmi ismeretekkel. Összegezve elmondhatjuk, hogy több szempontból különleges műre bukkantunk.
Kulcsszavak:
Hogyan kell idézni
Hivatkozások
HALÁSZ József Attila (2022): A japán harcművészetek magyarországi kezdetei 1900–1950. Életrajzok, újságcikkek, szöveggyűjtemény. Egy Csepp Alapítvány.
MÁCSÁR Gábor (2021a): Magyar Rendőr Sportalmanach. Budapest: Defence For Life Képzési Kft.
MÁCSÁR Gábor (2021b): A magyar karate meghonosodása. Az Eszterházy Károly Egyetem tudományos közleményei. Tanulmányok a sporttudomány köréből = Acta Universitatis de Carolo Eszterházy Nominatae Sectio Sport, 50, 68–88. Online: https://doi.org/10.33040/ActaUnivEszterhazySport.2022.50.69
NIEDERBACH Emil (1931): Testgyakorlás és tudomány. Budapest: szerzői kiadás.
SOK-NATZS (1906): Önvédelem. „Monori Sport Club”.